Robil záhrady pre miliardárov, no zvládne aj výzvu za pár tisíc eur. V záhrade odo mňa musí byť ľuďom dobre, vraví architekt Leffler

10.01.2025

Možno si jeho tvár pamätáte z programu Ferdinandove záhrady na obrazovkách Českej televízii. Záhradný architekt Ferdinand Leffler patrí medzi najznámejšie tváre svojho odboru. A vníma ako zodpovednosť hovoriť o záhradách a prírode, aby prispel k lepšej budúcnosti.

Leffler ešte pred záverom minulého roka navštívil redakciu Pravdy a spoločne sme nahrali rozhovor pre reláciu Ide o nás. Pripadol práve na deň jeho narodenín, ale to nebol dôvod jeho dobrej nálady. Je rodený optimista, na život sa pozerá s úsmevom a rád si ho užíva. K záhradnej architektúre sa Ferdinand dostal okľukou. Pôvodne totiž študoval medicínu, konkrétne zubné lekárstvo. Zmena v jeho myslení nastala vraj už tesne po tom, čo spel k záveru štúdiu.

"Uvedomil som si, že takto vlastne vôbec nechcem žiť. Potom prišla dlhá cesta hľadania sa. Ako taký Honza som sa v Amerike potĺkal s pár dolármi vo vrecku, v starom Volkswagene, ktorý sa každú chvíľu pokazil a ja som tam musel pracovať. A fakt ako ten Honza v rozprávkach som mal čas premýšľať nad tým, čo by som v živote chcel robiť," uviedol v rozhovore pre Ide o nás. Vtedy sa aj prvýkrát stretol so záhradným architektom "z mäsa a kostí". Na čom postavil vlastnú filozofiu? Aké boli míľniky v jeho života a ako dnes vníma rolu záhrad a verejného priestoru v živote ľudí?

V rozhovore s Ferdinandom Lefflerom sme prebrali množstvo ďalších oblastí. Ferdinand Leffler hovoril aj o praktickej stránke starostlivosti o záhrady, čo odporúča a čo naopak nie. Obsahom nášho rozhovoru je aj dopad klimatickej krízy na budúcnosť našich záhrad či téma toho, čo nám príroda a záhrady poskytujú. "Opakujem to často a poviem to znovu. Záhrada je ako kostol pod šírym nebom," vyhlásil. Zvyšok si už pozrite v novej epizóde, ktorá je bohato ilustrovaná zábermi záhrad.