Futbal ma bavil, ale nakoniec vyhrala hudba. Slovenský dirigent Martin Majkút sa presadil v USA. Pochvaľuje si, že jeho orchester neladí politika
Dirigent a klavirista Martin Majkút pôsobí už bezmála dvadsať rokov v Amerike. S hudbou sa však spájajú aj jeho návraty na Slovensko. Počas jedného z nich navštívil aj reláciu Ide o nás. Absolvent VŠMU pokračoval vo vzdelávaní na University of Arizona, kde sa začali písať aj jeho prvé hudobné skúsenosti na americkej pôde. V roku 2010 uspel v konkurze a stal sa hudobným riaditeľom a šéfdirigentom Rogue Valley Symphony Orchestra v americkom Oregone. Vedie ho dodnes, pričom k nemu pribudla aj práca šéfdirigenta Queens Symphony Orchestra v New Yorku.
„Futbal ma bavil, ale nemal som naň žiaden talent. Všetci chceli byť so mnou v tíme, lebo som ich okopával, poznamenal s humorom Martin Majkút komentujúc svoje začiatky. Doma mali síce klavír a on na ňom hrával veľmi rád, ale nikto ho do hry na klavír nenútil. "Nie som z hudobníckej rodiny, ale potom sa za mojím chrbtom spikla pani učiteľka klavíra, rodičom navrhla, či by som nešiel na konzervatórium a aj ako poslušný syn som išiel,“ pokračoval usmiaty a dobre naladený dirigent. Práve povaha a vystupovanie dirigentov je často obostreté rúškom tajomstva. Niektorí pôsobia ako absolútni extroverti, iní zase ponorení do tajov hudby. Majkút skonštatoval, že on je doma ako mních a keď potom vyjde na pódiu, cíti sa ako superstar.
S Martinom Majkútom sme sa zhovárali aj o tom, akú osobnosť dirigent musí mať. V čom je podľa neho lepší americký systém financovania kultúry a zapájanie súkromného sektora do sponzoringu. Slovenský dirigent nám tiež prezradil, akí sú americkí hudobníci v porovnaní s tými slovenskými a čo zase platí v rozdieloch medzi divákmi. Aká je najvtipnejšia skúsenosť s muzikantmi, ktorú má? Tiež sa to dozviete v našom rozhovore, v ktorom sme sa dotkli aj témy otcovstva, keďže Martin je otcom len 1,5-ročného synčeka.
A ste zvedaví, či má dirigent v poisťovni poistené ruky? Pozrite si najnovšiu reláciu Ide o nás.